loading...

Miś uszatek ocenzurowany.

W przyszłym roku Miś z klapniętym uszkiem będzie obchodził swoje 60 urodziny. W latach swojej świetności bajka była cenzurowana przez komunistów.   

Miś uszatek ocenzurowany.

Zobacz także:

loading...

Z okazji 60 urodzin wydawnictwo „Nasza Księgarnia” postanowiła wydać zbiór opowiadań wraz z ilustracjami. Podzielono je na dwie części dla dzieci i dla dorosłych w których można znaleźć ciekawostki o misiu, czy o powstaniu samej bajki. Pierwsze odcinki Misia powstały w 1975 roku w łódzkim Semaforze. Do roku 1987 powstało 104 odcinki. Imię misiowi nadały dzieci, w ramach konkursu. Postać stworzył Czesław Janczarski a zilustrował Zbigniew Rychlicki. Od lat Miś uszatek cieszy się popularnością wśród dzieci oraz rodziców, którzy z łezką w oku wspominają swoje dzieciństwo oglądając misia w wieczorynce. 

 Miś Uszatek został ocenzurowany z przyczyn politycznych. Chodzi o odcinek „Huśtawka”, w którym Uszatek zapytał swoich przyjaciół: „Pomożecie Prosiaczkowi” oni odpowiedzieli „Pomożemy”. Miało to być odwołaniem do Edwarda Gierka, który tymi słowami odezwał się do stoczniowców w Szczecinie. Fragment ocenzurowano a następnie wycięto z bajki. W jednym z numerów czasopisma „Miś” nr 4 z 1982 roku dzieci mogły przeczytać jak zrobić drukarkę ze szpulki i ziemniaka. Numer jednak szybko wycofano z kiosków. Nie wiadomo czy został wykupiony czy skonfiskowany. Uważano także czasopismo,że Miś był jedyną prawdziwą gazetą w komunistycznej prasie. Gdy w marcu 68 roku studenci protestowali skandowali "Tylko Miś nie kłamie", potwierdzając tym że Uszatek jest prawdomówny. 

 wRealu24.pl

loading...
loading...