12-latka i jej trzykrotnie starszy mąż. "Była przerażona"...Koszmar dzieci niedaleko nas.

wRealu24.pl

12-latka i jej trzykrotnie starszy mąż. "Była przerażona"...Koszmar dzieci niedaleko nas.

Zobacz także:

Dostałeś taki SMS? Natychmiast go usuń! Kłopoty OLX.pl!
Dostałeś taki SMS? Natychmiast go usuń! Kłopoty OLX.pl!
Dla jednych bohaterka dla drugich zbrodniarz! Pielęgniarka udawała, że szczepi dzieci. Grozi jej kara więzienia!
Dla jednych bohaterka dla drugich zbrodniarz!...
Ogromna presja rodzinna i kulturowa. W Gruzji dzieci wydawane są za mąż cały czas. Według organizacji UNICEF blisko 700 mln małżeństw zostało zawartych z nieletnimi dziewczętami z czego ponad 1/3 nie ukończyła 15. roku życia. 
 
W Gruzji nawet dwunastolatki zostają żonami
 

(National Geographic, Fot: Daro Sulakauri)

Nie są to ceremonie organizowane za zamkniętymi drzwiami. To imprezy z pompą, a panny młode wyglądają jak księżniczki. Dziewczynki są zagubione i przerażone.

„Patrzyłam na nią i zastanawiałam się, co czuje. Czy jest smutna? Szczęśliwa? Na pewno była bardzo zagubiona” – relacjonuje Daro Sulakauri, fotoreporterka. Sulakauri pochodzi z Gruzji. Kraju, gdzie odsetek wychodzących za mąż dziewczynek jest jednym z najwyższych w Europie.

Praktyka wydawania dziewczynek za mąż jest częsta i popularna. Organizacje alarmują, że co 7 sekund na świecie dziewczyna poniżej 17 roku życia wychodzi za mąż. Małżeństwa są swoistym handlem i możliwością wejścia rodziny na wyższy pułap społeczny. Rodzice traktują córki jak towar, wolą nie myśleć co się będzie później z nimi działo. W Gruzji blisko 17% małżeństw to związki, które zostały zawarte z osoba poniżej 18 roku życia.

„Gdybym mogła, zmieniłabym wszystko, oprócz tego, że chciałabym urodzić moje dziecko. Więcej czasu poświęciłabym karierze. Więcej czasu poświęciłabym sobie”. - mówi młoda mieszkanka Tbilisi -małoletnia żona. 

Kolejna dodaje: „Kiedy rodzi się dziewczynka, wszyscy mówią jej, że kiedyś wyjdzie za mąż. Uczy się ją, jak gotować i sprzątać; nikt natomiast nie uczy jej czytania czy pisania”.

Daro Sulakauri pamięta, że gdy dorastała, jedna z jej szkolnych koleżanek była właśnie wydawana za mąż. Miały wtedy po dwanaście lat.

„Gdy zaczęłam interesować się tematem, otrzymałam zaproszenie na taki ślub w jednej z gruzińskich wiosek. Pod koniec ceremonii panna młoda zaczęła płakać” – mówi fotoreporterka. Podczas ceremonii dziewczynka zaczęła płakać, była załamana i przerażona. 

Nastolatki są wydawane za dużo starszych od siebie mężczyzn. Od razu pojawia się dziecko. To zbyt dużo jak na jeszcze dziecięcą psychikę. Często młode żony przeżywają w domach koszmar. Są bite, żyją w izolacji. Mają służyć mężowi. 

Wykorzystuje się je seksualnie, zachodzą w ciąże, które z racji ich młodego wieku bywają trudne, a porody obarczone są dużym ryzykiem – ciała dziewczynek nie są jeszcze gotowe na tak wielki wysiłek, jakim jest noszenie i rodzenie dziecka.

źródło: kobieta.wp.pl

 
loading...
loading...