Naukowcy z Politechniki Poznańskiej tworzą mechaniczną dłoń.

Ma ona na celu precyzyjnie naśladować ruchy ludzkiej ręki.

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej tworzą mechaniczną dłoń.

Zobacz także:

Naukowcy odkryli najstarszego przodka człowieka.
Naukowcy odkryli najstarszego przodka człowieka.
Naukowcy zgodnie mówią, że kobiety z dużymi pupami są zdrowsze i mądrzejsze.
Naukowcy zgodnie mówią, że kobiety z dużymi pupami...
Nie popisuj się! - Czyli dlaczego kiedyś dzieci były grzeczne (VIDEO)
Nie popisuj się! - Czyli dlaczego kiedyś dzieci były...
Ujawniamy! Oto skład i prawdziwy cel oprysków chemtrails! (VIDEO)
Ujawniamy! Oto skład i prawdziwy cel oprysków...

Prace nad udoskonaleniem ręki trwają cały czas i będą trwać jeszcze przez kolejne trzy lata. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider VII będzie współfinansować projekt, za który odpowiedzialni się Tomasz Mańkowski i Jakub Tomczyński z Politechniki Poznańskiej. Jego efektem końcowym ma być dłoń robota, która ma zręcznościowo być jak ludzka dłoń.

W przyszłości chcielibyśmy tego typu zadania zastąpić zautomatyzowanym stanowiskiem przy linii produkcyjnej. Gotowe już urządzenie mogłoby samodzielnie analizować to, jak dany element, np. gumowa rurka czy kabelek, zachowa się w trakcie montażu. Umożliwiłoby to automatyczne łączenie elastycznych, wyginających się części i usprawniło realizację poszczególnych zadań produkcyjnych” - wyjaśnia Jakub Tomczyński.

Natomiast Mańkowski dodaje, że ręka mogłaby być wykorzystywana w branżach: motoryzacyjnych, elektroniki użytkowej, AGD/RTV czy automotive. Ręka ma automatycznie dostosowywać się do chwytanego przedmiotu. Naukowcy muszą jeszcze dopracować sterowność ręki i nauczyć ją jak płynne wykonywać powierzone zadania. Aby tak się stało Politechnika Poznańska zakupiła robota UR3 firmy Universal Robots, który ma posłużyć jako obiekt badawczy a naukowcy mogli precyzyjnie rozpisać algorytmy.

wRealu24.pl