Czym się kierować wybierając lokatę?

Lokata to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, służy do oszczędzania środków pieniężnych i ich pomnażania. Jeśli posiadasz dodatkowe pieniądze, które aktualnie nie są Ci potrzebne warto odłożyć je właśnie na lokatę, gdyż trzymanie ich na zwykłym koncie osobistym jest najzwyczajniej bezsensowne, ponieważ są one bardzo niskie oprocentowane, w przeciwieństwie do lokat terminowych. Czym się kierować wybierając lokatę i dlaczego w ogóle warto ją wybrać dowiesz się w naszym artykule.

Czym się kierować wybierając lokatę?

Zobacz także:

To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził ludzi do FURII! Zaatakował prowadzącego! [WIDEO]
To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził...
Jesteśmy potęga! Tego nie wiedziałeś! Polskie marki kosmetyczne, które podbijają świat! Zobacz jakie
Jesteśmy potęga! Tego nie wiedziałeś! Polskie marki...

Czym się charakteryzuje lokata terminowa?

W tym artykule zajmiemy się tylko jednym rodzajem lokat, czyli lokatami terminowymi, które są najpopularniejsze. Istnieją jednak ich inne rodzaje, m.in.:

  • lokata dynamiczna,
  • lokata pieniężna,
  • lokata z dopłatą,
  • lokata rentierska,
  • lokata dwuwalutowa.

Czym charakteryzuje się lokata terminowa? Jest to typowy rodzaj lokaty, który oferują nam banki. Klient tutaj przekazuje swoje środki pieniężne do banku na pewien okres (1 miesiąc, 2 miesiące, 3 miesiące, 6 miesięcy, 12 miesięcy czy nawet kilka lat). Po upływie terminu określonego w umowie otrzymujemy swoje pieniądze, powiększone o należne odsetki. W zależności od lokaty oprocentowanie to 1-5%. Lokaty terminowe są bezpieczne i nie obarczone ryzykiem, chociaż zamrożenie pieniędzy na pewien okres może niektórym osobom przeszkadzać. Należy pamiętać, że wypłacenie środków przed terminem skutkuje nieotrzymaniem odsetek.

Jak wybrać lokatę terminową?

Wybierając lokatę najbardziej powinieneś zwrócić uwagę na jej oprocentowanie. Dzisiaj stopy procentowe są niskie, z czego wynika fakt, że obowiązujące oprocentowania lokat do najwyższych nie należą, w każdym razie oprocentowanie na poziomie 4% możesz uznać za atrakcyjne. Lokaty możesz porównać na https://www.totalmoney.pl/lokaty.

Kolejny element, który jest niezwykle ważny przy wyborze lokaty to rodzaj oprocentowania, istnieją bowiem dwa – stałe i zmienne. Przy oprocentowaniu zmienny powinno brać się pod uwagę, że może ono w krótkim czasie się zmienić i nie być w takim stopniu satysfakcjonujące jak było. Za to wybierając oprocentowanie stałe już przy założeniu lokaty da się obliczyć ile odsetek zarobią nasze pieniądze.

Następny czynnik wpływający na atrakcyjność lokaty to częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częstsza kapitalizacja, tym więcej na lokacie zyskamy.

Długość trwania lokaty również wpływa na korzystność oferty. Lokata na dłuższy okres zazwyczaj jest lepiej oprocentowana i więcej jesteśmy w stanie na jej zarobić. Niektórych może ten element interesować z innych względów, mianowicie wszystko zależy od tego na jak długo chcemy zamrozić nasze środki.

Znaczące jest również to czy lokata podlega opodatkowaniu, nawet niżej oprocentowana lokata, która nie podlega opodatkowaniu może nam przynieść większy zysk niż lokata z wyższym oprocentowaniem, ale podlegająca podatkowi Belki. Na opodatkowanej lokacie, będziemy musieli zapłacić 19% podatek od zysków.

Ostatnią już, wartą uwagi sprawą jest to czy dana lokata wymaga posiadania innego produktu tego samego banku. W ten sposób banki czasami zmuszają klientów do założenia konta osobistego.

Niezależnie od tego na jaką lokatę się zdecydujemy, powinniśmy najpierw dobrze rozejrzeć nad jej atrakcyjnością, przecież pożyczamy bankowi pieniądze, więc należy nam się odpowiedni zysk. Skorzystajmy więc z porównywarek lokat, przejdźmy się od banku do banku i wybierzmy ofertę, która będzie najlepsza.