Co charakteryzuje projekt domu energooszczędnego?

Budynki energooszczędne - co dzięki nim zyskujemy i jakie wynikają z niego plusy nie tylko dla Nas, ale i dla środowiska?

Co charakteryzuje projekt domu energooszczędnego?

Zobacz także:

To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził ludzi do FURII! Zaatakował prowadzącego! [WIDEO]
To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził...
Jesteśmy potęga! Tego nie wiedziałeś! Polskie marki kosmetyczne, które podbijają świat! Zobacz jakie
Jesteśmy potęga! Tego nie wiedziałeś! Polskie marki...

Budynki energooszczędne nie tylko pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, ale również na pozyskiwanie jej z alternatywnych źródeł, na przykład z promieniowania słonecznego, wody czy ziemi. Dzięki temu jego utrzymanie jest tańsze niż domu wykonanego w technologii tradycyjnej, a także jest on przyjazny dla środowiska naturalnego. Ponadto, na jego realizację możemy otrzymać atrakcyjne dofinansowania.

Aktualnie budowa domu energooszczędnego jest przyszłościową decyzją. Z roku na rok koszty energii rosną, dlatego musimy płacić coraz wyższe rachunki. Dobrym rozwiązaniem będzie więc uwzględnienie tego trendu w podejmowaniu decyzji dotyczącej doboru projektu domu jednorodzinnego. Dobrym pomysłem będzie dom energooszczędny, który pozwoli nam na zmniejszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Ile energii zużywają domy energooszczędne?


Domy energooszczędne, które nazywane są też domami niskoenergetycznymi mają znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło od domów tradycyjnych. Podczas gdy w budynku tradycyjnym jest to około 90 do 120 kWh/ (m²•rok), dla domu niskoenergetycznego to od 30 do 60 kWh/ (m²•rok). Jeszcze niższe wartości uzyskamy wtedy, gdy zdecydujemy się na dom pasywny – tu zapotrzebowanie na energię to zaledwie 15 kWh/ (m²•rok).

Tak niskie zużycie energii w domach energooszczędnych wynika głównie z ich specjalnej bryły oraz zastosowanych materiałów. Często stosuje się też kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, które pozwalają na obniżenie kosztów energii.

 

 

 

Cechy charakterystyczne domu energooszczędnego:

  • bardzo dobra izolacja ścian zewnętrznych zmniejszające straty ciepła
  • stosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikania ciepła
  • minimalizacja tak zwanych mostków termicznych, gdzie energia cieplna ucieka najszybciej
  • niższy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury niż w tradycyjnych domach
  • specjalne usytuowanie pomieszczeń względem stron świata, aby dogrzewać i oświetlać je naturalnie
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwalająca na odzyskanie ciepła wydmuchiwanego z budynku ze zużytym powietrzem
  • stosowanie energooszczędnych sprzętów

Gdy chcemy wybudować dom energooszczędny, potrzebny będzie odpowiedni projekt biorący powyższe założenia pod uwagę. Obecnie możemy też zakupić projekty gotowe dla domów energooszczędnych, które są dopracowane w najdrobniejszych detalach i są również niedrogie w zakupie. Możemy też zamówić projekt indywidualny w biurze architektonicznym specjalizującym się w przygotowywaniu planów tego typu.

 

Zobacz także porównywarkę projektów domów energooszczędnych na https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html