Paryż: Dwóch nastolatków trzy dni błądziło po „mieście umarłych”.

Wyziębionych i głodnych chłopców odnaleźli ratownicy w jednym z korytarzy paryskich katakumb.

Paryż: Dwóch nastolatków trzy dni błądziło po „mieście umarłych”.

Zobacz także:

To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził ludzi do FURII! Zaatakował prowadzącego! [WIDEO]
To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził...
Jesteśmy potęga! Tego nie wiedziałeś! Polskie marki kosmetyczne, które podbijają świat! Zobacz jakie
Jesteśmy potęga! Tego nie wiedziałeś! Polskie marki...

Do jednego z nieuczęszczanego i tajemniczych wejść do paryskich katakumb w sobotę wieczorem weszło dwóch nastolatków. Chłopcy zgubili się w gąszczu podziemnych tuneli. Po trzech dniach wyziębionych i głodnych odnaleźli ratownicy. Po wyprowadzeniu ich na powierzchnię trafili na obserwację do szpitala.

 

Paryskie katakumby są popularnym i często odwiedzanym miejscem przez mieszkańców Paryża oraz turystów. Są także miejscem w którym organizuje się koncerty alternatywne oraz imprezy o „czarnym” charakterze.

 

Część korytarzy udostępniona jest dla zwiedzających. Niektórzy jednak na własną rękę postanawiają zwiedzać katakumby. I tak było w przypadku dwóch nastolatków.

 

Katakumby paryskie (fr. Les catacombes de Paris) – sieć korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau z czasów cesarstwa rzymskiego. Paryskie katakumby mają długość sięgającą 50 kilometrów, a rozciągają się na obszarze około 770 hektarów i są pozostałością po kamieniołomach, z których już od czasów Cesarstwa Rzymskiego wydobywano wapień potrzebny do budowy miasta. W 1786 roku z powodów sanitarnych, chcąc uniknąć epidemii w przeludnionym mieście Król Ludwig XV zlecił architektowi odpowiedzialnemu za renowacje tuneli znosić tu zwłoki z paryskiego cmentarza z dzielnicy Les Halles, później z innych cmentarzy paryskich. W XIX wieku utworzono pomieszczenia, które przeznaczone są dzisiaj do zwiedzania, np. Krypta Męki Pańskiej (Rotunda Piszczeli), „Grobowiec Gilberta”. Wejście znajduje się w siedzibie Urzędu Inspektora Kamieniołomów.

 

Tunele pokryte są licznymi graffiti z XIX wieku, świadczącymi, że miejsce to było często odwiedzane przez Paryżan. Victor Hugo, bywalec tych podziemi umieścił tu akcję swojej powieści Nędznicy. W czasie II wojny światowej katakumby były miejscem konspiracyjnych spotkań członków francuskiego ruchu oporu.

 

Aktualnie cześć katakumb jest dostępna dla turystów. Wejście do tuneli znajduje się w małym zielonym budynku przy stacji metra Denfert-Rochereau, na którą można dojechać 4 i 6 linią metra. W katakumbach można robić zdjęcia bez dodatkowej opłaty, jednak zabronione jest używanie lampy błyskowej. Trasa turystyczna ma długość 2 kilometrów.

wRealu24.pl