SZOK! Zrobił interes życia! Kupił Enigmę za 100 euro, a zarobił na niej...

Pewien profesor kryptografii przechadzał się w Rumunii po pchlim targu. Na jednym ze stoisk zauważył oryginalną Enigmę z czasów II wojny światowej. Kupił ją za bezcen.

SZOK! Zrobił interes życia! Kupił Enigmę za 100 euro, a zarobił na niej...

Zobacz także:

To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził ludzi do FURII! Zaatakował prowadzącego! [WIDEO]
To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził...
Będziesz w szoku! Oto prawdziwe imiona i nazwiska polskich gwiazd i biznesmenów! Solorz to tak naprawdę...
Będziesz w szoku! Oto prawdziwe imiona i nazwiska...

Profesor przekazał Enigmę do domu aukcyjnego Artmark. Potencjalni nabywcy gotowi byli zapłacić za nią nawet 45 000 euro (około 51 000 dolarów). W ten sposób profesor zadziałał w myśl kupić tanio sprzedać drogo.

 

Enigma 1 została wykonana przez firmę Heimsoeth & Rinke w roku 1941. Zapakowana jest w oryginalne opakowanie. Do Rumuni trafiła dzięki sojuszowi, który kraj ten zawarł z Niemcami w czasie wojny.

 

 

Maszyna szyfrująca została zaprojektowana przez Artura Scherbiusa i produkowana przez wytwórnię, którą założył on wraz z Richardem Ritterem. Używana była już od lat 20. XX wieku ale na znaczeniu zyskała właśnie w czasie II wojny światowej.

 

 

Enigmę wykorzystywali przed wszystkim Niemcy oraz ich sojusznicy. W 1932 roku w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego naukowcy jako pierwsi na świecie z sukcesem dokonali prób dekodowania przesyłanych Enigmą wiadomości.

 

Ich odkrycia odegrały znaczącą rolę po 1939 roku.

 

 

wRealu24.pl