James Young w 2012 ledwo uszedł z życiem, wpadł pod pociąg i stracił rękę oraz nogę. Jednak jego niepełnosprawność przyniosła mu sławę. Jako jeden z pośród 60 ochotników został wybrany do testowania bionicznej protezy rodem z gry komputerowej Metal Gear Solid V. Protezę skonstruowała japońska firma Konami. Projekt do którego został wybrany James nazywa się The Phantom Limb.

Kosztującą 100 tysięcy dolarów protezę zaprojektowali eksperci na czele z Sophie De Olivierą. Została ona w całości wydrukowana w 3D. Została ona wyposażona w LEDy dzięki, którym można zmieniać kolor, port USB oraz niewielkiego drona.

Stacja BBC stworzyła 36 minutowy dokument pokazujący przygodę Jamesa z tym projektem. Film podzielony jest na dwie części:

https://www.youtube.com/watch?v=NZNFkMW9uFg&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=kRxV0qw7rJg&feature=youtu.be

Uwaga na spoilery 🙂 

Jednak proces tworzenia tak zaawansowanego urządzenia połączonego z ludzkim ciałem nie jest prosta sprawą. Proteza Jamesa wymaga jeszcze szeregu udoskonaleń. Nie jest jeszcze anatomicznie dopasowana do jego ciała i nie może jej kontrolować.  

„Miałem nadzieję, że ta proteza pozwoli mi na zaakceptowanie mojej niepełnosprawności, a w projektowaniu protezy, która miała reprezentować część mojej osobowości, najważniejsze było to, że to do mnie miała należeć kontrola. Ale teraz, gdy ją zakładam, nie mam kontroli. Dosłownie nie mam nad nią kontroli, co jest pewnym krokiem w tył.” – powiedział James.

 

Kadr z filmu Ja Robot

Konami obiecuje że w niedługim czasie znacząco poprawi funkcjonalność urządzenia. Technologia coraz mocniej wchodzi w ludzkie życie i to dosłownie. Coś co jeszcze niedawno było filmową fikcją staje się rzeczywistością. Oby nasz gatunek jak najlepiej wykorzystał tą wiedzę.