Budynki energooszczędne nie tylko pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, ale również na pozyskiwanie jej z alternatywnych źródeł, na przykład z promieniowania słonecznego, wody czy ziemi. Dzięki temu jego utrzymanie jest tańsze niż domu wykonanego w technologii tradycyjnej, a także jest on przyjazny dla środowiska naturalnego. Ponadto, na jego realizację możemy otrzymać atrakcyjne dofinansowania.

Aktualnie budowa domu energooszczędnego jest przyszłościową decyzją. Z roku na rok koszty energii rosną, dlatego musimy płacić coraz wyższe rachunki. Dobrym rozwiązaniem będzie więc uwzględnienie tego trendu w podejmowaniu decyzji dotyczącej doboru projektu domu jednorodzinnego. Dobrym pomysłem będzie dom energooszczędny, który pozwoli nam na zmniejszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Ile energii zużywają domy energooszczędne?

Domy energooszczędne, które nazywane są też domami niskoenergetycznymi mają znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło od domów tradycyjnych. Podczas gdy w budynku tradycyjnym jest to około 90 do 120 kWh/ (m²•rok), dla domu niskoenergetycznego to od 30 do 60 kWh/ (m²•rok). Jeszcze niższe wartości uzyskamy wtedy, gdy zdecydujemy się na dom pasywny – tu zapotrzebowanie na energię to zaledwie 15 kWh/ (m²•rok).

Tak niskie zużycie energii w domach energooszczędnych wynika głównie z ich specjalnej bryły oraz zastosowanych materiałów. Często stosuje się też kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, które pozwalają na obniżenie kosztów energii.

 

 

 

Cechy charakterystyczne domu energooszczędnego:

  • bardzo dobra izolacja ścian zewnętrznych zmniejszające straty ciepła
  • stosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikania ciepła
  • minimalizacja tak zwanych mostków termicznych, gdzie energia cieplna ucieka najszybciej
  • niższy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury niż w tradycyjnych domach
  • specjalne usytuowanie pomieszczeń względem stron świata, aby dogrzewać i oświetlać je naturalnie
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwalająca na odzyskanie ciepła wydmuchiwanego z budynku ze zużytym powietrzem
  • stosowanie energooszczędnych sprzętów

Gdy chcemy wybudować dom energooszczędny, potrzebny będzie odpowiedni projekt biorący powyższe założenia pod uwagę. Obecnie możemy też zakupić projekty gotowe dla domów energooszczędnych, które są dopracowane w najdrobniejszych detalach i są również niedrogie w zakupie. Możemy też zamówić projekt indywidualny w biurze architektonicznym specjalizującym się w przygotowywaniu planów tego typu.

 

Zobacz także porównywarkę projektów domów energooszczędnych na https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html