Scenariusz na film historyczny – 811 pomysłów.

wRealu24.pl

Scenariusz na film historyczny – 811 pomysłów.

Zobacz także:

loading...

Tyle pomysłów wpłynęło na konkurs ogłoszony przez Ministra Kultury Piotra Glińskiego w lipcu. 

"Nabór wniosków zakończył się 12 września br. Obecnie trwa czytanie, ocena i selekcja projektów. Według wstępnej oceny komisji, poziom nadesłanych prac jest wysoki. Pomysły na scenariusze filmowe dotyczą wszystkich epok historii Polski. Począwszy od panowania pierwszych Piastów aż do współczesności. Autorzy przedstawiają nieznanych dotąd szeroko polskich bohaterów, jak również historie grup i warstw społecznych" zakomunikowało Ministerstwo Kultury.

Konkurs na film fabularny o historii Polski był otwarty i każdy mógł wziąć w nim udział. Tematyką konkursu była "istota wydarzeń historycznych kształtujących współczesną tożsamość Polaków". Organizatorem jest Ministerstwo Kultury a opiekę objęło Narodowe Centrum Kultury.

"Pomysły oceniane będą wedle dwu kryteriów. Pierwsze z nich będzie tematyczne, to znaczy, że musi to być scenariusz z obszaru szeroko pojętej historii Polski, a drugie kryterium to wartość artystyczna. W jury zasiadają wybitni, doświadczeni twórcy, najlepsi scenarzyści, dobrzy reżyserzy, producenci i chodzi nam o to, żeby zapewnić odpowiedni poziom artystyczny. Naprawdę nikomu nie zależy na tym, żeby zrobić jakiegoś historycznego gniota i jeszcze dodatkowo propagandowego. Zależy nam na tym, żeby to była twórczość wartościowa i merytorycznie, i artystycznie Chodzi nam o to, żebyśmy wszyscy, jako Polska, na tym konkursie zyskali. Państwo ma obowiązek uczestniczyć w czymś takim - stwarzamy warunki, żeby najlepsi twórcy, najlepsi kreatorzy pomysłów scenariuszowych w Polsce mogli zaistnieć. Jestem przekonany, że nawet z tych pomysłów wstępnych, które nie przejdą do drugiego etapu konkursu można coś wyciągnąć. Dodatkowym efektem tego konkursu ma być rozbudzenie rynku. (...) Wierzymy, że polska historia się obroni, że jest wystarczająco nośna, ważna, a z drugiej strony jest dla mnie oczywistością, że bardzo wiele ważnych tematów historycznych nie zostało podjętych, nie zostało sfilmowanych z bardzo różnych powodów, nie tylko finansowo-organizacyjnych" – powiedział Piotr Gliński.

Komisja pod przewodnictwem Jarosława Sokoła wyłoni 50 autorów, którzy otrzymają stypendium w wysokości 3 tyś zł. na stworzenie szkicu scenariusza. Następnie jury wyłoni 5 osób, którzy otrzymają 50 tyś zł. na napisanie pełnego scenariusza w oparciu o napisany szkic. Stypendyści zostaną wyłonieni 21 października oraz 20 grudnia 2016 r. 

Dzięki reklamom wspierasz naszą działalność.
ZAMKNIJ