Camerimage: Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych.

wRealu24.pl

Camerimage: Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych.

Zobacz także:

loading...

Wczoraj w Bydgoszczy rozpoczął się jeden z najważniejszych Polskich festiwali filmowych. To już jego 24 edycja.

Podczas gali otwarcia specjalne nagrody otrzymali aktorka Jessica Lange (Tootsie", "King Kong", "Tramwaj zwany pożądaniem", "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy").

"To hojne z waszej strony, że przyznaliście mi tę wspaniałą nagrodę, czuję się zaszczycona. W domu, w Stanach Zjednoczonych był to dla nas wszystkich trudny tydzień i ten piękny dar sprawia, że czuję się wspaniale. To wspaniale być poza Stanami Zjednoczonymi choćby przez kilka dni. Ktoś powiedział, że to jest smutek ciągle zmieniającej się twarzy, ale naprawdę doceniam zaszczyt jaki mnie tutaj spotkał i bardzo cieszę się, że jestem pomiędzy prawdziwymi miłośnikami kina, dlatego że jest ich coraz mniej i to naprawdę będzie straszne kiedy miłość do kina zaniknie" powiedziała aktorka odbierając nagrodę.

Nagrodę otrzymał również kanadyjski producent Robert Lanos, który dziękując powiedział: "Jestem bardzo zaszczycony otrzymaniem nagrody, tym bardziej, że osoby, które wcześniej ja otrzymały to producenci Richard Zanuck i Jeremy Thomas, których zawsze podziwiałem za ich pracę twórczą, a nie podziwiam zbyt wielu osób. (...) Byli oni twórcami o specyficznej wrażliwości, jakich w kinie jest niewielu i prawdę mówiąc coraz mniej" .

Honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda a festiwal otworzył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Wręczono także nagrody specjalne za całokształt twórczości: Michael Apted, dla scenografa, Dennis Gassner, za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym, ze szczególna wrażliwością wizualną Jay Rosenbaltt, dla duetu operatorsko - reżyserskiego Paul Sarossy i Atom Egoyan oraz Michael Chapman za całokształt twórczości reżyserskiej.

Na gali otwarcia odbył się także recital Włodka Pawlika. Filmy które otworzyły festiwal to Powidoki Andrzeja Wajdy oraz La La Land Damiena Chazelle'a.

Festiwal potrwa do 19 listopada. W tym czasie zostanie pokazane około 300 filmów. Odbędzie się także 10 konkursów.: główny - dla operatorów, filmów polskich, filmów dokumentalnych pełnometrażowych, debiutów operatorskich, pilotów seriali (pierwszych odcinków), filmów dokumentalnych krótkometrażowych), spotów reklamowych funduszy europejskich. etiud studenckich wideoklipów oraz debiutów reżyserskich.

Dzięki reklamom wspierasz naszą działalność.
ZAMKNIJ