Na ISS niedługo zamieszkają pięć chipów. Dzięki nimi będzie można opracować odpowiednie leki oraz metody leczenia bez testowania ich na zwierzętach.

 

Zbudowane są z płaskiego i przezroczystego plastiku o rozmiarze baterii AA. W ich środku można umieszczać ludzkie komórki, które mają naśladować budowę oraz funkcje życiowe tkanki, łącznie z przepływem krwi.

 

 

Astronauci będą obserwować komórki umieszczone w chipach w 3D. Brak grawitacji będzie powodować,że nie będą one osiadać na ścianach kanałów, co za tym idzie nie będą się spłaszczać.

W pierwszym etapie badań astronauci będą badać jaki negatywny efekt działania mikrograwitacji na układ odpornościowy wywołuje infekcje układu oddechowego, z którymi załoga ISS często się zmaga. Następnie sprawdzą jaki wpływ mają leki na złagodzenie degeneracji kości i tkanki chrzęstnej.

 

Kolejne badania mają pokazać proces starzenia się komórek w warunkach mikrograwitacji oraz regeneracji komórek po powrocie do ziemskiego środowiska.

 

Na ISS zostanie wysłany także chip imitujący ludzka nerkę. W ten sposób naukowcy chcą sprawdzić jak działa mikrograwitacja na jego pracę. Wyniki badań będą wykorzystane do opracowania nowych możliwości leczenia takich chorób jak: białkomocz, osteoporoza czy kamienie nerkowe.

 

 

Chipy trafią na Międzynarodową stację kosmiczną dzięki współpracy NCATS (National Center for Advancing Translational Sciences) oraz CASIS (Center for the Advancement of Science in Space) – Centrum Rozwoju Nauki w Przestrzeni Kosmicznej.

 

 

NCATS odpowiedzialna będzie za finansowanie projektu przez dwa lata. Wdać ma na to przedsięwzięcie ponad 6 milionów dolarów.

 

 

 

wRealu24.pl