Oczywistym jest, że podczas jego wyboru będziemy kierować się zupełnie innymi kryteriami, niż w przypadku zakupu urządzenia do pracy quasi-stacjonarnej. Różnice będą związane przede wszystkim z przekątną ekranu, profilem najważniejszych podzespołów oraz rozmiarami sprzętu.

Niewielka matryca wysokiej jakości

Zacznijmy od sprawy najważniejszej, czyli przekątnej ekranu, która niejako definiuje przydatność laptopa. Oczywiście w podróż nie zabierzemy laptopa o matrycy 17-calowej – takie urządzenie byłoby zbyt duże i po prostu niewygodne, nawet jeśli zagwarantuje nam odpowiedniej wielkości przestrzeń roboczą.

Sprzęt typowo mobilny powinien charakteryzować się ekranem o przekątnej maksymalnie 14 cali, choć często wybierane są jeszcze mniejsze – 13,3, a nawet 12,5 cali. Taki laptop jest przede wszystkim bardzo wygodny. Bez problemu użyjemy go w pociągu, autobusie czy w restauracji. Oczywiście niewielki rozmiar ekranu wcale nie oznacza, że będzie on generował obraz niskiej jakości.

Wręcz przeciwnie – wielu producentów zwraca na to szczególną uwagę, dlatego nawet niewielkie laptopy oferują wysoką jakość. Przykładem na to niech będzie nowy HP EliteBook Folio. Jego 12-calowa matryca została wykonana w technologii IPS, która jest gwarantem pewnego poziomu. Najlepsze konfiguracje laptopa pracują nawet w rozdzielczości 4K, co również dla wielu okaże się bardzo korzystne.

Stabilne i oszczędne działanie

Dla wielu osób o rzeczywistej jakości laptopa nie decyduje jednak jego matryca, a najważniejsze podzespoły, takie jak procesor, karta graficzna oraz pamięć RAM. Jak na tym tle powinny wypaść urządzenia typowo mobilne?

W wielu przypadkach od wydajności ważniejszy jest niski pobór energii. Tego typu sprzęt nie powinien nagrzewać się ponad miarę, dlatego bardzo często pod obudową montuje się procesory niskonapięciowe, które oferują nieco mniejsze osiągi od układów z najwyższe półki jakościowej, jednak i tak okażą się one wystarczające dla użytkowników biznesowych.

W wielu laptopach producenci decydują się nawet na montaż procesorów przeznaczonych specjalnie dla urządzeń mobilnych. Przykładem na to są układy Intel Core M, które montowane są chociażby we wspomnianym modelu HP EliteBook Folio.

Jeżeli chodzi natomiast o pamięć RAM, zazwyczaj tego typu laptopy umożliwiają montaż o kości o pojemności 8-16 GB. Nieco inaczej wygląda sytuacja z kartą graficzną. Najczęściej jest to bowiem jednostka zintegrowana, która nieco ogranicza możliwości wykorzystania laptopa.

W tym przypadku należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dedykowana karta rzeczywiście jest nam potrzebna. Jeżeli tak, warto rozglądnąć się za inną kategorią laptopów biznesowych. Godnym polecenia modele będzie z pewnością Dell Vostro 5468 z Nvidia GeForce 940 MX.

Dysk twardy i obudowa

W ramach pracy mobilnej ogromne znaczenie ma dysk twardy. Powinien być on przede wszystkim szybki, ale i odporny na wpływ wibracji czy uderzeń. Wszystko to sprawia, że w laptopach pokroju HP EliteBook Folio zazwyczaj montowane są dyski typu SSD – są one bardzo wytrzymałe, a do tego gwarantują szybki przesył danych.

Nie da się ukryć, że użytkownicy laptopów biznesowych płacą również za obudowę. Powinna być nie tylko atrakcyjna, ale również wytrzymała. Dlatego też często wykonywana jest ona z aluminium. Materiał ten gwarantuje odpowiednią sztywność jednostki, dzięki czemu nie poddaje się on tak łatwo wykrzywianiu. Nie zapominajmy również o zestawie złączy i portów. Kilka szybkich portów USB 3.0 lub 3.1, czytnik kart SD lub złącze Thunderbolt to coraz częściej podstawa dla producentów tego typu sprzętu.