W odbywającym się w Teksasie finale konkursu studenci będą musieli w przeprowadzonej symulacji opuścić łazik z rakiety i na odpowiednim pułapie uwolnić ochronny kontener. Następnie rozłożyć skrzydła i poruszać się lotem ślizgowym po okręgu. Wtedy właśnie będą zbierać próbki atmosfery, sprawdzać parametry lotu oraz robić zdjęcia planety w czasie rzeczywistym i następnie przesyłać je do stacji naziemnej. Próba powinna zakończyć się bezpiecznym lądowaniem.

 

Konkurs odbywający się w Teksasie potrwa od 9 do 11 czerwca 2017. Jednak aby studenci z Krakowa mogli polecieć do Stanów Zjednoczonych potrzebne są środki finansowe, których niestety nie mają.

 

Naukowcy z koła naukowego AGH Space Systems starają się zebrać odpowiednie fundusze za pomocą platformy crowdfundingowej. 

 

Aby wyjechać na konkurs CanSat Competition, potrzebujemy wysłać tam co najmniej 4 osoby. Dlatego rozpoczęliśmy kampanię crowdfouningową na PolakPotrafi.pl . Potrzebujemy zebrać co najmniej 22 tys. zł właśnie w celu wysłania tych 4 osób. Każde kolejne 5 tys. złotych to kolejna osoba, która zwiększa szanse na powodzenie misji mówi Przemysław Drożdż z Koła Naukowego AGH Space Systems.

 

To nie pierwszy konkurs studentów z Krakowa. Na swoim koncie mają zwycięstwo w zawodach CanSat Competition 2015, a także 5. miejsce w edycji 2016. Ponadto 1. miejsce na Global Space Balloon Challenge, oraz zwycięstwo w trzech z dziewięciu kategorii wchodzących w skład European Rover Challenge.

 

Ponadto realizują oni inne projekty: łazika marsjańskiego oraz lądownika planetarnego. Wśród zespołu jest także sekcja rakietowa w której pracuje 30 inżynierów. Natomiast cały zespół AGH Space Systems to ponad 70 osób.

wRealu24.pl