kosmos-przed-wielkim-wybuchem

Kanadyjsko-egipski zespół fizyków kompleksowo przeanalizował możliwe scenariusze i doszedł do zaskakujących wniosków.

W swoich badaniach zastosowali teorie fizyki kwantowej i odnieśli je do całości Wszechświata, który opiera sie o teorię względności Einsteina. Okazało się, że taki “miks” dał bardzo interesujące rezultaty. Wyniki badan zespołu zostały opublikowane w “Nature”.

Etapy życia kosmosu zostały podzielone na cztery „kosmologiczne fazy” i szczegółowo przeanalizowane. 

To coś na wzór “koła”, pewien cykl, który nigdy się nie skończy. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że przed powstaniem naszego wszechświata istniał inny (kosmologiczna faza). Stąd też wnioski, że po zakończeniu istnienia naszego wszechświata, powstanie kolejny… i tak w kółko.

Profesor Mir Faizal wyjaśnia koncepcję na zasadzie analogii:

W naszym modelu kosmologicznym, wszechświat nie zacząć od wielkiego wybuchu, ale było to przejście fazowe od jednego do drugiego etapu wszechświata.

Jest to możliwe dlatego, że wszechświat może istnieć w czterech różnych fazach, jak zwykła woda może istnieć w trzech stanach skupienia. Tak, jak możemy poznać właściwości lodu, studiując wodę, tak możemy dowiedzieć się kosmosie poprzedzającym Wielki Wybuch, studiując fizykę obecnego wszechświata.

Korzystając z naszego modelu kosmologicznego możemy studiować fizykę fazy kosmologicznej sprzed powstania naszego wszechświata.

 

Według naukowców wszechświat posiada również swoje cykle i zawsze znajduje się w jednym z nich.

Profesor Faizal stwierdza, że wszystkie znane ludzkości teorie tak jak np. teoria strun czy pętla kwantowej grawitacji mają ze sobą wspólną cechę jaka jest minimalna wartość długości wszechświata, poniżej którego przestrzeń nie może istnieć. Mnóstwo teorii zawiera również założenie, że istnieje „maksymalna energia”, nieprzekraczalna przez żaden istniejący obiekt. 

Łącząc dwie tezy minimalnej długości i maksymalnej energii naukowcy przygotowali model kosmologiczny, ukazujący cykliczny Wszechświat. Najistotniejszym faktem jest to, że w nowym modelu wyeliminowano kompletnie “Wielki Wybuch”. Przez wielu naukowców Big Bang jest uważany za problem teorii względności, ponieważ sam wybuch wymaga złamania wszelkich praw fizyki. 

„Osobliwości (np. wybuch przyp. redaktora) są problemem w fizyce, ponieważ wskazują miejsce, gdzie wszelkie prawa załamują się. W takich miejscach nie można zastosować praw fizyki, aby uzyskać miarodajne efekty. Nowy model kosmologiczny znosi taką osobliwość”.
 
wRealu24.pl
 
źródło: Nature, ciekawe.org