Ocieplasz budynek? Wykorzystaj wełnę mineralną!

Ocieplenie budynku to jeden z ostatnich, lecz zdecydowanie nie najmniej ważnych etapów każdej budowy. Aby nasz budynek nie wymagał dodatkowego ocieplania w kolejnych latach, warto zainwestować w najlepsze materiały, które zapewnią ociepleniu trwałość na wiele lat. Dobrze wykonane ocieplenie zapewni nam także maksymalną oszczędność na ogrzewaniu, z którego cała energia będzie efektywnie wpływać na temperaturę wewnątrz budynku, a nie uciekać przez nieszczelną izolację. Dowiedz się, dlaczego do ocieplania warto wybrać wełnę mineralną!
Dlaczego warto wykonać ocieplenie budynku z wełny mineralnej?
Wełnę mineralną wykorzystuje się do ocieplania budynków nieco rzadziej niż styropian, o czym więcej dowiedzieć się można ze stron internetowej firmy Knauf Insulation. Nie wynika to jednak bynajmniej z jej gorszych parametrów czy mniejszej trwałości, lecz wyłącznie z nieco większego ciężaru, który utrudnia transport i montaż materiału. Jest ona także nieco trudniejsza w obróbce, w związku z czym wykonanie ocieplenia budynku z jej użyciem zleca się zwykle fachowcom.
Wełna mineralna charakteryzuje się podobną lambdą co styropian grafitowy – jest ona więc znacznie lepiej izolującym materiałem niż klasyczny biały styropian. Jest ona również materiałem paroprzepuszczalnym oraz całkowicie niepalnym. Większość materiałów do ocieplania budynków wykonanych z wełny mineralnej oznacza się symbolem A1, który mówi nam, że dany materiał wytrzymuje temperatury nawet do 1000 stopni Celsjusza i zaczyna topić się dopiero po około dwóch godzinach nieprzerwanego kontaktu z tak wysoką temperaturą. Wełna mineralna zawdzięcza tę właściwość metodzie produkcji – nie zapominajmy, że powstaje ona w jeszcze wyższej temperaturze, bo aż w 1400 stopniach Celsjusza, i składa się ze zwłóknionych materiałów skalnych. Ze względu na swoją jakość wełna mineralna jest jednak wciąż materiałem nieco droższym na polskim rynku, a co z tym idzie niestety również nieco mniej popularnym.
Pamiętajmy jednak, że decydując się na ocieplenie budynku dobrej jakości wełną mineralną, narażamy się co prawda na większy jednorazowy wydatek związany z montażem izolacji, lecz w perspektywie czasu jest to z pewnością koszt, który nam się zwróci. Wełna należy bowiem do najbardziej efektywnych materiałów jeśli chodzi o utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, a co za tym idzie – zmniejszenie rachunków za energię potrzebną na ogrzewanie. Jest ona również znacznie bardziej trwała i rzadziej wymaga konserwacji, co niestety w przypadku styropianu ma miejsce stosunkowo często i wiąże się z koniecznością usunięcia wewnętrznych uszkodzeń w warstwie materiałów ociepleniowych, czyli właściwie z gruntownym remontem ścian zewnętrznych. Nie ma bowiem możliwości usunięcia tego typu usterki inaczej, niż tylko skuwając tynk i demontując uszkodzone elementy izolacji. Jeżeli więc zależy nam na wieloletnim, bezawaryjnym i maksymalnie energooszczędnym ociepleniu domu, warto rozważyć montaż warstwy ociepleniowej wykonanej z wełny mineralnej.