Naukowcy wysunęli inną hipotezę, która może zapewne zawieść osoby doszukujące się potwierdzenia dla istnienia życia na Marsie. Na stronie internetowej czasopisma “New Scientist” opublikowany artykuł, który przedstawia inne pochodzenie “dziwnych zacieków” na powierzchni planety.

 

Pierwotnie ciemne zacieki widoczne na zdjęciach uznawane były za topniejący lód. Naukowcy mają wątpliwości, ponieważ twierdzą, że gdyby pod powierzchnią Marsa krył się lód to w momencie narażenia go na promienie słoneczne od razu poddawałby się procesowi sublimacji, czyli przechodzenia wody ze stanu stałego w gazowy.

 

– To zjawisko widać w najcieplejszych miejscach, o najcieplejszej porze, w naturalny sposób pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to topnienie lodu – przyznaje Sylvain Piqueux z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. 

 

– Problem w tym, że raczej trudno stopić lód na Marsie, łatwiej przejdzie bezpośrednio w pare wodną – dodaje.

 

Niektóre modele przewidywały odwrotny proces, kondensację wody z atmosfery. Ta jednak nie wygląda na dostatecznie wilgotną.

 

Frédéric Schmidt z University of Paris-South wraz z kolegami zadał sobie pytanie o inne wytłumaczenie tego zjawiska, przy założeniu, że o żadnej ciekłej wodzie nie ma tam mowy. 

 

– Najpierw wydawało nam się, że jeśli nie ma tam żadnej wody, nie da się wyjaśnić efektów związanych z porami roku – przyznaje Schmidt. Okazało się jednak, że i dla w pełni suchych procesów takie wyjaśnienie istnieje – mówi.

Naukowcy wysunęli nową hipotezę. Twierdzą, że to co widać na zdjęciach jest wynikiem działania lawin piaskowych wywołanych przez zmianę nasłonecznienia. Promienie padające na piach nagrzewają jego warstwę zewnętrzną, podczas gdy niższe pozostają nadal zimne. To przyczynia się do zmian ciśnienia gazu, wypełniającego przestrzenie miedzy ziarnami piasku. Ten uwalniając się, narusza powierzchnię piachu i prowadzi do jego osuwania. 

“New Scientist” podkreśla również, że nie wszystkie podobne zjawiska zaobserwowane na powierzchni Marsa da się w ten sposób wyjaśnić. Mimo tego wciąż misja odnalezienia wody na powierzchni czerwonej planety jest aktualna, jednak w świetle nowych teorii może się to okazać dużo trudniejsze niż pierwotnie sądzono.  

wRealu24.pl

 

źródło: RMF

 

Zobacz także:

Zobacz również: