Felinoterapia czyli terapia kotami staje się coraz bardziej popularna. Od wielu lat wiadomo, że koty pomagają w leczeniu różnych chorób.  

Naukowcy od kilku lat odkrywają, że ten sposób pomaga zarówno w leczeniu psychicznym jak i fizycznym. Koty sprawdzają się z chorymi dziećmi na ADHD. Pozorne głaskanie i przytulenie może działać uspokajająco jak i pomagają osiągnąć równowagę emocjonalną. Koty także uśmierzają ból np. reumatyczny. Wyczuwają bolące miejsca i układają się na nich. Dzięki temu neutralizacją szkodliwe jony. Zwierzaki pomagają także w problemach układu krążenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Mogą przyczynić się do długości życia swojego właściciela. Doskonałymi kocimi lekarzami są persy, egzotyczne czy Maine Coon.

Temperatura ciała kota jest o kilka stopni wyższa od temperatury ciała człowieka. Kontakt ze zwierzęciem miejscowo ogrzewa dany obszar ciała człowieka. Mruczenie kota działa na zasadzie wibracji i ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Badania wykazały, że ryzyko zawału serca wśród właścicieli kotów jest o 20% niższe niż wynosi średnia. Ponadto, miłośnicy tych zwierząt dożywają sędziwego wieku, w 70% przypadków”. czytamy w raporcie z przeprowadzonych badań