Niezwykła ciąża! To pierwszy taki przypadek na porodówce!

24-letnia Moaza Al Matrooshi to pierwsza kobieta na świecie, która została matką dzięki wykorzystaniu tej metody. Po 15 latach doczekała się potomstwatkanki pobranego wcześniej jajnika. Tkankę zamrożono 15 lat temu.

Niezwykła ciąża! To pierwszy taki przypadek na porodówce!

Zobacz także:

To co odkryli w starożytnym wraku sprzed 2 tys. lat mocno ich zszokowało! (VIDEO)
To co odkryli w starożytnym wraku sprzed 2 tys. lat...
Szok! Największa atrakcja przestała istnieć! Mieszkańcy załamani...
Szok! Największa atrakcja przestała istnieć!...
Zrobił jej to zdjęcie na chwilę przed brutalnym morderstwem [FOTO]
Zrobił jej to zdjęcie na chwilę przed brutalnym...
Patrzyli na to z przerażeniem! "To wyglądało jak APOKALIPSA". "Ręka Boga" nad miastem [FOTO]
Patrzyli na to z przerażeniem! "To wyglądało jak...

Kobieta jest już matką zdrowego chłopczyka, dzięki pobranej tkance jajnika. Dziecko przyszło na świat w prywatnym szpitalu Portland w Londynie. 24-latka z Dubaju powiedziała dziennikarzowi BBC, że bardzo długo czekała na ten "cud". Z kolei prowadząca jej ciążę doktor Sara Matthews podkreśliła, że przypadek Moazy to przede wszystkim nowa nadzieja dla kobiet, które nie mogą zajść w ciążę.

To ogromny krok naprzód. Wiedzieliśmy, że przeszczepienie tkanki jajnika sprawdza się w przypadku starszych pań, ale nigdy nie sądziliśmy, że możemy pobrać tkankę od dziewczynki, zamrozić ją i sprawić, że ponownie będzie funkcjonować - zaznaczyła.

Moaza Al Matrooshi urodziła się z chorobą genetyczną. To beta-talasemia, czyli niedokrwistość tarczowatokrwinkowa. W związku z chorobą Moaza potrzebowała przeszczepu szpiku kostnego, a także poprzedzającej go chemioterapii, która mogłaby uszkodzić jej jajniki.

Jej rodzice zadecydowali o pobraniu i zamrożeniu jednego z nich.Tkankę jajnika zabezpieczono środkami krio-ochronnymi i umieszczono w temperaturze -196 stopni Celsjusza. W 2015 r. lekarze wszczepili Moazie zamrożone fragmenty tkanki. Wówczas okazało się, że mimo choroby dziewczyna zaczęła normalnie owulować.

By zwiększyć szanse na zajście w ciążę, Moaza i jej mąż wybrali metodę in vitro. JEden z embrionów pozostaje wciąż zamrożony, ale 24-latka deklaruje, że wkrótce ponownie będzie starać się o dziecko.

wRealu24.pl

źródło:o2.pl