Fascynujące odkrycie polskich archeologów! Gabinet chirurgiczny sprzed 2 tysięcy lat!

Archeolodzy z Polski dokonali fascynującego odkrycia! Natrafili na gabinet chirurgiczny, który działał ponad 2 tysiące lat temu. 

Fascynujące odkrycie polskich archeologów! Gabinet chirurgiczny sprzed 2 tysięcy lat!

Zobacz także:

Wielka Brytania: Kupił działkę za 32 tyś funtów na której odkrył ruiny średniowiecznego miasta.
Wielka Brytania: Kupił działkę za 32 tyś funtów na...
Niesamowite znalezisko w okolicach Gorzowa Wlkp.! Co tam się wydarzyło? Skala odkrycia poraża.
Niesamowite znalezisko w okolicach Gorzowa Wlkp.! Co...
Zrobił jej to zdjęcie na chwilę przed brutalnym morderstwem [FOTO]
Zrobił jej to zdjęcie na chwilę przed brutalnym...
Patrzyli na to z przerażeniem! "To wyglądało jak APOKALIPSA". "Ręka Boga" nad miastem [FOTO]
Patrzyli na to z przerażeniem! "To wyglądało jak...

foto: europedistrict/ https://creativecommons.org/ licenses/by/2.0/

Odkrycia dokonano na Cyprze. W znalezisku były narzędzia chirurgiczne wykonane z brązu i żelaza. Odkrycia dokonali badacze z Instytutu Archeologii UJ w pomieszczeniu w zniszczonym portyku sprzed ponad 2 tys. lat.

Archeolodzy natknęli się na zachowane w całości szklane unguentarium - flakonik służący do przechowywania medykamentów. Jednak najważniejszym odkryciem były narzędzia. Pierwotnie zapewne były umieszczone w skrzynce z brązu - zachowały się jej pozostałości.

 - Są bardzo podobne do tych odkrytych w słynnym Domu Chirurga w Pompejach w Italii, czyli starożytnym mieście przysypanym przez pyły wulkanu Wezuwiusza blisko dwa tysiące lat temu - mówi w rozmowie z PAP kierowniczka wykopalisk prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wśród narzędzi, które znaleźli Polacy, są m.in. cienka długa łyżeczka, szczypce i przyrządy, które służyły prawdopodobnie do składania złamanych kości. Nieopodal przedmiotów znajdowały się również monety wybite z brązu. Z analiz wynika, że wybito je w czasach cesarza Trajana (98-117 n.e.), jednak niektóre z nich zostały przebite w okresie pierwszej połowy panowania cesarza Hadriana (117-138 n.e.).- podaje portal niezalezna.pl

wRealu24.pl

źródło: niezalezna.pl