12-latka i jej trzykrotnie starszy mąż. "Była przerażona"...Koszmar dzieci niedaleko nas.

wRealu24.pl

12-latka i jej trzykrotnie starszy mąż. "Była przerażona"...Koszmar dzieci niedaleko nas.

Zobacz także:

loading...
Ogromna presja rodzinna i kulturowa. W Gruzji dzieci wydawane są za mąż cały czas. Według organizacji UNICEF blisko 700 mln małżeństw zostało zawartych z nieletnimi dziewczętami z czego ponad 1/3 nie ukończyła 15. roku życia. 
 
W Gruzji nawet dwunastolatki zostają żonami
 

(National Geographic, Fot: Daro Sulakauri)

Nie są to ceremonie organizowane za zamkniętymi drzwiami. To imprezy z pompą, a panny młode wyglądają jak księżniczki. Dziewczynki są zagubione i przerażone.

„Patrzyłam na nią i zastanawiałam się, co czuje. Czy jest smutna? Szczęśliwa? Na pewno była bardzo zagubiona” – relacjonuje Daro Sulakauri, fotoreporterka. Sulakauri pochodzi z Gruzji. Kraju, gdzie odsetek wychodzących za mąż dziewczynek jest jednym z najwyższych w Europie.

Praktyka wydawania dziewczynek za mąż jest częsta i popularna. Organizacje alarmują, że co 7 sekund na świecie dziewczyna poniżej 17 roku życia wychodzi za mąż. Małżeństwa są swoistym handlem i możliwością wejścia rodziny na wyższy pułap społeczny. Rodzice traktują córki jak towar, wolą nie myśleć co się będzie później z nimi działo. W Gruzji blisko 17% małżeństw to związki, które zostały zawarte z osoba poniżej 18 roku życia.

„Gdybym mogła, zmieniłabym wszystko, oprócz tego, że chciałabym urodzić moje dziecko. Więcej czasu poświęciłabym karierze. Więcej czasu poświęciłabym sobie”. - mówi młoda mieszkanka Tbilisi -małoletnia żona. 

Kolejna dodaje: „Kiedy rodzi się dziewczynka, wszyscy mówią jej, że kiedyś wyjdzie za mąż. Uczy się ją, jak gotować i sprzątać; nikt natomiast nie uczy jej czytania czy pisania”.

Daro Sulakauri pamięta, że gdy dorastała, jedna z jej szkolnych koleżanek była właśnie wydawana za mąż. Miały wtedy po dwanaście lat.

„Gdy zaczęłam interesować się tematem, otrzymałam zaproszenie na taki ślub w jednej z gruzińskich wiosek. Pod koniec ceremonii panna młoda zaczęła płakać” – mówi fotoreporterka. Podczas ceremonii dziewczynka zaczęła płakać, była załamana i przerażona. 

Nastolatki są wydawane za dużo starszych od siebie mężczyzn. Od razu pojawia się dziecko. To zbyt dużo jak na jeszcze dziecięcą psychikę. Często młode żony przeżywają w domach koszmar. Są bite, żyją w izolacji. Mają służyć mężowi. 

Wykorzystuje się je seksualnie, zachodzą w ciąże, które z racji ich młodego wieku bywają trudne, a porody obarczone są dużym ryzykiem – ciała dziewczynek nie są jeszcze gotowe na tak wielki wysiłek, jakim jest noszenie i rodzenie dziecka.

źródło: kobieta.wp.pl

 
Dzięki reklamom wspierasz naszą działalność.
ZAMKNIJ