Naukowcy z Politechniki Poznańskiej tworzą mechaniczną dłoń.

Ma ona na celu precyzyjnie naśladować ruchy ludzkiej ręki.

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej tworzą mechaniczną dłoń.

Zobacz także:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna: Niedługo trafią tam chipy imitujące organy ludzkie.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna: Niedługo trafią tam...
„Łata” z drukarki 3D nowym lekarstwem na skutki zawału serca. (WIDEO)
„Łata” z drukarki 3D nowym lekarstwem na skutki...
To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził ludzi do FURII! Zaatakował prowadzącego! [WIDEO]
To szło NA ŻYWO! Tym tekstem Cejrowski doprowadził...
Jesteśmy potęga! Tego nie wiedziałeś! Polskie marki kosmetyczne, które podbijają świat! Zobacz jakie
Jesteśmy potęga! Tego nie wiedziałeś! Polskie marki...

Prace nad udoskonaleniem ręki trwają cały czas i będą trwać jeszcze przez kolejne trzy lata. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider VII będzie współfinansować projekt, za który odpowiedzialni się Tomasz Mańkowski i Jakub Tomczyński z Politechniki Poznańskiej. Jego efektem końcowym ma być dłoń robota, która ma zręcznościowo być jak ludzka dłoń.

W przyszłości chcielibyśmy tego typu zadania zastąpić zautomatyzowanym stanowiskiem przy linii produkcyjnej. Gotowe już urządzenie mogłoby samodzielnie analizować to, jak dany element, np. gumowa rurka czy kabelek, zachowa się w trakcie montażu. Umożliwiłoby to automatyczne łączenie elastycznych, wyginających się części i usprawniło realizację poszczególnych zadań produkcyjnych” - wyjaśnia Jakub Tomczyński.

Natomiast Mańkowski dodaje, że ręka mogłaby być wykorzystywana w branżach: motoryzacyjnych, elektroniki użytkowej, AGD/RTV czy automotive. Ręka ma automatycznie dostosowywać się do chwytanego przedmiotu. Naukowcy muszą jeszcze dopracować sterowność ręki i nauczyć ją jak płynne wykonywać powierzone zadania. Aby tak się stało Politechnika Poznańska zakupiła robota UR3 firmy Universal Robots, który ma posłużyć jako obiekt badawczy a naukowcy mogli precyzyjnie rozpisać algorytmy.

wRealu24.pl