Uwaga! Niedługo dojdzie do zderzenia dwóch gwiazd! Zobaczymy to gołym okiem.

Profesor z Calvin College przewiduje, że dojdzie do połączenia i eksplozji dwóch gwiazd z gwiazdozbioru Łabędzia. Wynika z tego, że niedługo będziemy naocznymi świadkami niesamowitego zjawiska.

Uwaga! Niedługo dojdzie do zderzenia dwóch gwiazd! Zobaczymy to gołym okiem.

Zobacz także:

loading...
 
Naukowcy przewidują kosmiczną eksplozję, która będzie widoczna nawet gołym okiem
flickr.com, Fot: Judy Schmidt

Larry Molnar wraz ze swoimi studentami twierdzą, że dokonali niesamowitego odkrycia. Przewidzieli kosmiczna kolizję, która będzie widoczna gołym okiem. Do tej pory jeszcze nikomu się nie udało przewidzieć zderzenia dwóch gwiazd.

- Szansa przewidzenia eksplozji jest jedna na milion - podkreślał Molnar. Tym większy sukces całego zespołu.

Faktycznie, do tej pory nikt nie dokonał jeszcze na tyle prezycyjnych obliczeń, żeby móc z dużą dozą pewności zapewnić, że dojdzie do kosmicznej kolizji. A Molnar ma teraz ogromną przewagę - przynajmniej do 2022 roku może się upierać, że do kolizji dwóch gwiazd dojdzie. Do 2022, bo naukowcy uważają, że właśnie w tym roku wydarzy się opisywane zdarzenie.

Otóż w gwiazdozbiorze Łabędzia znajduje się - między innymi - KIC 9832227. Tworzy ona układ podwójny kontaktowy - ciasny układ podwójny gwiazd krążących bardzo blisko siebie. Naukowcy przewidują, że to właśnie do ich połączenia (a w efekcie eksplozji) dojdzie za kilka lat. Jasność tego obiektu ma wzrosnąć wówczas 10 tysięcy razy, przez co na jakiś czas będzie najjaśniejszy na niebie - będzie to tak zwana nowa czerwona. - czytamy na wp.pl

Cały świat z niecierpliwością oczekuje na kolizję. Dopiero wtedy bedzie można ostatecznie stwierdzić czy profesor wraz z zespołem miał rację. 

wRealu24.pl

 

Dzięki reklamom wspierasz naszą działalność.
ZAMKNIJ