Badacze podkreślają, że przełomowośc metody polega między innymi na tym, że badanie wykrywające oraz lokalizujące w organizmie raka można wykonać wraz ze standardowymi badaniami okresowymi.

 

Test wynaleziony przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornia nazwano CancerLocator, czyli lokalizator raka. Przekonują, że test jest w stanie wykryć komórki rakowe znajdujące się w krwiobiegu jeszcze przed pojawieniem się pierwszych guzów. 

 

Test działa na zasadzie wyłapywania DNA z komórek rakowych, które przemieszczają się w krwiobiegu pacjenta. Ekipa badaczy odkryła, że nowotwory rozwijające się w różnych częściach ciała zostawiają charakterystyczne dla siebie ślady, które komputer jest w stanie wykrywać. – czytamy na swiato-poglad.pl

 

– Przeprowadzenie nieinwazyjnego badania wykrycia raka jest ważne, ponieważ pozwala na postawienie wczesnej diagnozy, a przecież im wcześniej nowotwór jest wykryty, tym większa szansa pacjenta na pokonanie choroby – mówi prof. Jasmine Zhou z zespołu prowadzącego badania.

 

– Opracowaliśmy sterowany komputerowo test, który potrafi wykryć raka i zidentyfikować jego typ, wyłącznie na podstawie próbki krwi – dodaje.

 

 

Amerykański zespół zbudował bazę komputerową, która zawiera wzory molekularne odpowiednie z tymi jakie pojawiają się w organizmie zaatakowanym przez nowotwór. Naukowcy wyjaśniają, że niektóre tzw. markery uszkodzonego DNA pokazują się bez względu na to, czy w organizmie jest obecny rak czy nie. Natomiast pozostałe mają swój “specjalny kod”, który jest w stanie pokazać badaczom czy nowotwór zagnieździł się np. w płucach. To swoisty “kod pocztowy” pozwalający bardzo precyzyjnie wskazać chore miejsce.

 

W swojej bazie naukowcy umieścili również wzór molekularny zdrowych narządów, tak aby pacjent po badaniu mógł również otrzymać wyniki badań poświadczające brak obecności nowotworu w danym momencie.

 

Jeżeli naukowcom uda się wprowadzić ten produkt na szerokie wody medycyny, oznaczałoby to, że niedługo będziemy w stanie wykrywać i leczyć raka w bardzo wczesnym stadium jego rozwoju – nawet w momencie gdy nie wystąpią pierwsze fizyczne symptomy takie jak np. guzy. 

 

wRealu24.pl

 

Zobacz także:

Zobacz również:

Źródło: The Telegraph, swiato-poglad.pl