alnwick-garden-poiison-gates-gardenista

W trującym ogrodzie znajduje się ponad 100 gatunków toksycznych i bardzo niebezpiecznych roślin.

 

alnwick-13

Sam ogród jest jedną z największych atrakcji północnej Anglii ale jedno co go wyróżnia to właśnie ten jego fragment, w którym znajdują się trujące rośliny.

W 1995 roku, księżna, Jane Percy. Odziedziczyła po mężu zamek Alnwick ( służył jako Hogwart w dwóch filmach o Harrym Potterze).

Po przeprowadzce w mury pałacu księżna postanowiła odnowić ogrody. W 1996 zatrudniła architekta krajobrazu.

„Jeśli planuje się jakiś projekt, szczególnie atrakcji turystycznej, naprawdę trzeb zrobić coś wyjątkowego. Jedną z rzeczy, której najbardziej nie lubię w dzisiejszych czasach jest standaryzacja wszystkiego, pomyślałam, że spróbujemy zrobić coś naprawdę innego” opowiada księżna.

Na samym początku chciała zrobić coś na wzór “zielnika”, ogrodu aptecznego, jednak statecznie powstał zabójczy ogród”. 

alnwick-garden

„Pomyślałam, że to jest dobry sposób aby zainteresować dzieci. Młodzież nie zdaje sobie już sprawy, że aspiryna pochodzi z kory drzewa. To co jest naprawdę interesujące to wiedzieć, które rośliny w jaki sposób cię zabijają oraz jak człowiek czuje i się po ich spożyciu”.

Decyzja o utworzeniu takiego ogrodu zapadła szybko. Księżna wyselekcjonowała około 100 gatunków roślin.

„Nadzwyczajne jest to, że często ludzie nie wiedzą, że rośliny, które występują powszechnie okazują się być dla nas niebezpieczne. Goście często są zaskoczeni, że laurowe żywopłoty, prawie wszechobecne w angielskich ogrodach, mogą być bardzo toksyczne”.

 

2

Jako, że eksponaty są na prawdę toksyczne, zwiedzający maja absolutny zakaz, zbliżania się, dotykania czy nawet wąchania roślin. Tylko w pierwszym roku po otwarciu zanotowano 7 przypadków omdleń na skutek powąchania trujących kwiatów. 

„Ludzie myślą, że przesadzam kiedy zakazujemy wąchania roślin”.

Co ciekawe księżna hoduje tam również marihuanę i kokainę, które jak sama twierdzi stanowią bardzo ważny element w edukacji antynarkotykowej. 

PENTAX DIGITAL CAMERA

Księżna posiada swoja ulubiona roślinę w tej części ogrodu. Jest to Brugmansia lub trąba anioła, członek rodziny psiankowatych (obejmującej wilcze jagody), która dziko występuje w Ameryce Południowej. 

„Zanim cię zabije działa jak niesamowity afrodyzjak” opowiada księżna wyjaśniając, że wiktoriańskie damy często trzymały kwiat tej roślin na stołach do kart dodając niewielkie ilości ich pyłku do herbaty wzbudzając podobne efekt jak po LSD. „Trąbka Anioła jest niesamowitym sposobem żeby umrzeć, ponieważ śmierć jest zupełnie bezbolesna. Wielki zabójca jest również niesamowitym afrodyzjakiem”.

 

wRealu24.pl

źródło: ciekawe.org